GMV MIKROFON "VINTAGE" / HEIL SOUND

Doprava zdarma
  • GMV MIKROFON "VINTAGE"
  • GMV MIKROFON "VINTAGE"
  • GMV MIKROFON "VINTAGE"

Není skladem

zboží na objednávku
Průměrná doba dodání je 6 týdnů
od přijetí objednávky.

5 895 / kus vč. DPH (4 872 Kč bez DPH)

objednací kód: GES08901641, min. obj. množství: 1 kus

HEIL Zlatý standardní mikrofon pro starší TCVRy. Vysokoimpedanční.

Mikrofon má kardioidní charakteristiku, impedance je 30.000 Ohmů (je vestavěn impedanční transformátor XT-1). Na těle je spínač PTT a přepínač WIDE/NARROW. Kmitočtová charakteristika je 60Hz-16kHz/-3dB (+4dB/2kHz, poloha přepínače WIDE), v poloze přepínače NARROW jsou potlačeny nízké kmitočty. Mikrofon má konektor XLR4 male a pro připojení mikrofonu k TCVRu je třeba některý z adaptérů řady CC-1-XLR4 s konektorem podle typu TCVRu.

Mikrofon není určen pro TCVRy Icom.

The “Gold Standard” Studio Microphone for Amateur Radio

The GM V (Vintage) is a unique, innovative microphone renowned for its gorgeous audio production. It’s crystal clear response made it an instant best-seller, and it is the microphone of choice in thousands of Ham shacks around the world today.

The GM V includes the Heil-exclusive “Light Touch” PTT switch, and is encased in a beautifully-finished high-gloss black lacquer enclosure. The GM V is fitted with a 4-pin XLR connector compatible with the Heil CC-1 Series of adapter cables. The GM V is shipped with a windscreen and microphone clip. The optional SM-1 Shock Mount is a popular accessory for the GM V, as it suppresses vibrations that can be picked up from accessories like amplifier or computer fans, etc.

The GM V Microphone has been designed for full-range articulate SSB audio. Specifically when used with a high impedance input, usually tube type vintage equipment (Collins, Central Electronics, Hallicrafters, etc.)

The GM V is not for use with iCOM rigs.

Product: GM/GM Vintage
Output Connection: 4 pin XLR
Frequency Response GM Vintage: 60 Hz – 16 kHz @ -55 dB
Diaphragm: Copper wound, mylar
Impedance GM Vintage: 600 ohms
Polar Pattern: Cardioid
Generating Element: dynamic, moving coil
Finish: High gloss black lacquer
Net Weight: 14 oz