Kapacita tužkové baterie aneb co jste možná nevěděli (nejen) o tužkových bateriích

Tužkové baterie nebo mikrotužkové baterie jsou nejčastějším předmětem koupě akumulátorů. Přečtěte si článek, díky kterému budete schopni zvolit správnou kapacitu tužkové baterie pro Vaše potřeby, a navíc dokážete kapacitu udržet po maximálně dlouhou dobu.

Kapacita tužkové baterie aneb co jste možná nevěděli (nejen) o tužkových bateriích

Kapacita tužkové baterie

Čím vyšší kapacita, tím déle článek vydrží dodávat energii. Ano, nebo ne? Zdálo by se, že čím vyšší kapacita, tím lépe. Zde je třeba ale ještě zvážit, v jakém časovém horizontu po nabití články upotřebíme. Klasické Ni-MH články mají poměrně vysokou kapacitu (u tužkové baterie až 2700 mAh). Tu ale během prvních týdnů až měsíce částečně ztrácí a tento jev pokračuje v menší míře i dále (tzv. samovybíjení). Samovybíjení tužkové baterie, mikrotužkové a i dalších typů vzrůstá se stářím a počtem cyklů tužkové baterie. Nabijeme-li si druhou sadu akumulátorů do foťáku takzvaně “do zásoby” a vyndáme je za několik měsíců, když nám ty vložené dojdou, může se snadno stát, že kapacita a výdrž článků je již podstatně nižší. V extrémním případě u starších tužkových baterií uděláme jen pár snímků a fotoaparát hlásí slabé tužkové baterie, dlouho se nabíjí blesk atd. Zde se pak vyplatí pořídit tužkové baterie v provedení s nízkým samovybíjením. Mají sice o trochu nižší kapacitu (u tužkových baterií cca 2000-2500 mAh), ale tuto kapacitu si drží po velmi dlouhou dobu. V článku většinou zbývá 85 % kapacity po jednom roce od dobití - je tak vždy připraven k použití. U špičkových modelů tužkových baterií, např. Panasonic Eneloop, to je dokonce pouze 90 % po 1 roce skladování. Výrobce těchto bezkonkurenčně nejlepších tužkových baterií dokonce udává i kapacitu 70 % i po 10 letech skladování. To je neuvěřitelná hodnota. Tyto vysoce kvalitní tužkové baterie made in Japan mají i další vynikající a bezkonkurenční parametry:

  • životnost 2100cyklů
  • vysoký vybíjecí proud (= vysoká rychlost poháněných motorků, rychlé nabití blesku fotoaparátu apod.)
  • použitelnost i za nízkých teplot (vybíjet je lze až do mrazu - 20 ºC )
Baterie jsou dodávány již částečně přednabité, znamená to, že jsou ihned po zakoupení připraveny k použití. Přednabití je prováděno v Japonsku výhradně z čisté solární energie. Je tak kladen důraz na vysokou ekologičnost těchto baterií. Komu by se kapacita tužkové baterie 2000 mAh zdála málo, pro toho je tu řada Eneloop Pro s vyšší kapacitou. Eneloop Pro si stále zachovává výhody přednabitých baterií s nízkým samovybíjením, ale mají vyšší kapacitu. Vyšší kapacita je bohužel vykoupena nižší životností, která je u tužkových baterií Eneloop Pro udávaná na 500 cyklů, což je ale stále až několikrát více než u běžných vysokokapacitních baterií. Po čase používání tak za sebou nechává Eneloop Pro „běžné vysokokapacitní baterie“, jejichž původní kapacita tužkových baterií 2700 začne rychle klesat, a navíc je u nich umocněna zvýšeným samovybíjením a stoupajícím vnitřním odporem, který zase snižuje maximální vybíjecí proud vysokokapacitních tužkových baterií. V průběhu času tak tužkové baterie Eneloop Pro mají podstatně lepší parametry než vysokokapacitní tužkové baterie „2700“.

Speciálně pro bezdrátové telefony, solární aplikace a všude tam, kde není požadována velká kapacita tužkové baterie vyhoví řada Eneloop Lite. Minimální kapacita tužkové baterie 950 mAh s udávanou životností dokonce 3000 nabíjecích cyklů.

Tužkové baterie druhy

Rozhodně lze doporučit akumulátory značkových a osvědčených výrobců jakou jsou Panasonic (dříve Sanyo), nejlépe provedení Eneloop, které najdete v naší nabídce. Nejen, že získáte tužkové baterie nejvyšší možné kvality a parametrů, ale oproti nákupu jiných značek mnohdy ještě ušetříte. Tyto akumulátory dodáváme za nejlepší ceny. Nemusí tedy platit, že tyto kvalitní akumulátory musí být dražší než tužkové baterie jiných značek. Investice do nákupu těchto kvalitních tužkových baterií se u nás se rozhodně vyplatí!

Nabíjení tužkových baterií

Samozřejmě záleží i na způsobu používání akumulátorů a především na kvalitě nabíječky. Akumulátorům nesvědčí hluboké vybíjení pod 0,9 V a skladování v tomto stavu. Dále jim škodí přebíjení, a tím způsobené přehřívání, zde pomůže nabíječka s inteligentním vypínáním „nabíjení baterie“, nejlépe na každý článek zvlášť. Dlouho nepoužívaný článek může „zlenivět”. Toto ale obvykle neplatí pro akumulátory Panasonic Eneloop. Pokud již máte nějaké jiné takto postižené články, lze to zkusit odstranit několikanásobným nabitím a vybitím nebo funkcí oživení v inteligentních nabíječích. Postup může částečně pomoci i u starších článků, nárůst kapacity tužkových baterií je opravdu výrazný. Nicméně nepomůže to obvykle trvale. Pokud na provozu Vašich tužkových baterií je závislý nějaký důležitý přístroj, neváhejte a pořiďte si u nás nové tužkové baterie Panasonic Eneloop za výhodné ceny.