Jak nakoupit kvalitní prodlužovací kabely

Prodlužovací kabel s přepěťovou ochranou by měl chránit vaše elektrospotřebiče před přepětím, které může vznikat při současném sepnutí spotřebičů s vyšším příkonem, atmosférickými vlivy při bouřkách nebo přepětím šířeným přímo po elektrické síti.

Jak nakoupit kvalitní prodlužovací kabely

Jsou vaše „prodlužovačky" opravdu bezpečné?

Na trhu je k dostání velké množství prodlužovacích kabelů prodlužovacích kabelů různé kvality a ceny. Řídit byste se měli nejen cenou, ale také bezpečností a spolehlivostí. Nezávislé testy se zaměřením na přepěťovou ochranu i bezpečnost bohužel prokázaly u řady výrobků zásadní nedostatečnost v těchto ohledech. Praxe bohužel dokazuje, že se běžně prodávají dokonce i vysoce nebezpečné výrobky. Přinášíme proto několik rad, na co si dát při výběru pozor.

Na obalu prodlužovacích kabelů musí být uvedeno:

  • logo – označuje, že výrobek splňuje předpisy EU a je tedy bezpečný. Logo se velmi často falšuje, takže se může objevit i na neschválených výrobcích. U falešného loga jsou písmena většinou vytištěna špatným typem písma a blízko u sebe.
  • jméno výrobce, dovozce

Podrobně sledujte také technické parametry prodlužovaček:

  • upevnění prodlužovacího kabelu – prodlužovací šňůra by měla být opatřena kabelovou průchodkou, která chrání kabel proti poškození při častém ohýbání (délka kabelové průchodky minimálně 25 mm)
  • kolíky – u neschválených výrobků mohou být kolíky v jednotlivých zásuvkách i na vidlici zástrčky příliš tenké a není je proto možné správně zapojit, nedrží v zásuvce a může dojít k jiskření
  • značka zkušebny na vidlici – mezi oběma kolíky vidlice musí být vylisovaná revizní značka zkušebního ústavu, který prověřil bezpečnost. Pokud je vidlice zcela bez značky, určitě nebyla testována.

Součástí každého kabelu s přepěťovou ochranou by měl být český návod.

V případě, že si nevíte rady nebo máte další dotazy ohledně prodlužovacích kabelů, neváhejte se obrátit na náš odborně vyškolený personál, který Vám ochotně s výběrem poradí.

Nakupujte pouze bezpečné prodlužovací kabely s přepěťovou ochranouod ověřených dodavatelů a chraňte tak vaše elektronické spotřebiče, spolehlivé „prodlužovačky“ skladem na www.ges.cz.