Dojmy a pojmy v parametrech powerbank

Dostupnost a šíře sortimentu powerbank na trhu stále roste. Pro správný výběr nám nezbyde nic jiného, než se zorientovat dle údajů jako kapacita, doba nabíjení nebo účinnost nabití a vybití. Bohužel i u těchto parametrů musíme počítat s různými odchylkami.

Dojmy a pojmy v parametrech powerbank

Pojďme nyní detailně prozkoumat, na co si dát při srovnávání parametrů pozor.

Nejasná kapacita

Kapacita, udávaná v miliampérech za hodinu (mAh), by měla být základním kritériem při našem výběru powerbanky. Pokud budete chtít pomocí powerbanky nabíjet tablet, vyberete si např. powerbanku s větší kapacitou 10 000 mAh, znamená to, že powerbanka bude teoreticky poskytovat proud 1 A po dobu 10 hodin. Nesmíme však zapomenout i na hodnotu napětí, při kterém je tento proud poskytován, na jehož základě pak můžeme kapacity baterií porovnávat. Je třeba si ujasnit, zda jde o kapacitu při napětí článků (3,7 W), nebo při výstupních 5 V. Výrobci by měli správně udávat kapacitu ve Wh (počet wattů za hodinu), spíše však počítejme s variantou, že si jí budete muset dopočítat sami. Stačí vynásobit napětí a proud. Powerbanka s kapacitou 10 400 mAh by tak měla mít 38,5 Wh (udávaná kapacita je zpravidla při napětí 3,7 V). Díky hodnotě kapacity při napětí 3,7 V si můžeme snadno spočítat, kolikrát se náš telefon nebo tablet nabije (kapacitu powerbanky vydělíme kapacitou nabíjeného zařízení). Od této kapacity je však nutné odečíst i energetické ztráty, které mohou dosahovat poměrně vysokých hodnot.

S vyšším proudem klesá účinnost

U kapacity baterií powerbanky je nutné počítat se ztrátou způsobenou převodem napětí 3,7 V na výstupních 5 V (účinnost převodu cca 85 %). K dalším ztrátám, cca 20%, dochází při nabíjení telefonu a to i v případě, že je telefon vypnut a není napájen i on samotný. Z powerbanky s kapacitou10 400 mAh nám zbyde přibližně 7 000 mAh.

Účinnost powerbanky klesá se zvyšujícím se proudem. Pomocí proudu lze však poskytnutou kapacitu powerbankou ovlivnit. Pro rychlé nabití telefonu připojte přístroj k powerbance do portu 1A. Nejvíce energie dostaneme z powerbanky pouze při vypnutém telefonu/tabletu.

Délka nabíjení powerbanky

U powerbanky sledujte udávaný proud u vstupního mini/micro USB portu – zásadní údaj pro délku nabíjení powerbanky.Ideální hodnota je 1,5 A více, jinak budete na nabití powerbanky čekat poměrně dlouho. Při proudu 1,5 A budete powerbanku s kapacitou 10 400 mAh nabíjet 8 hodin a 40 minut, při proudu 0,8 A pak přes 16 hodin! V obou případech je však ideální nabíjet powerbanku přes noc.

Powerbanku je nutné doplnit adekvátní USB nabíječkou s výstupem 5 V/2 A, jinak její rychlost nabíjení nevyužijete. Powerbanky s kapacitou až 18 000 mAh nakoupíte na www.ges.cz

GES tip: Vaše elektronická zařízení můžete také jednoduše dobít univerzálními USB napáječi.