Jak je to s LED žárovkami?

Při zrodu každé přelomové technologie koluje vlna kritiky ať už oprávněné, nebo ne. Stejně tak je tomu i v případě LED žárovek. Vyvstaly fámy o tom, že světlo vydávané žárovkami není vhodné pro růst rostlin a jiné. Je to opravdu tak?

Jak je to s LED žárovkami?

Přestože myšlenka LED svítidel přišla již v první polovině minulého století, svůj „boom“ zažívá až nyní, tedy necelých sto let od doby, kdy se potenciálu LED technologie začal věnovat sovětský vědec Oleg Vladimirovič Losev. Než se tedy dostala LED žárovka na pulty obchodů, urazila velký kus cesty ve vývoji. Pokud tedy zákazník nekoupí čínskou napodobeninu, nemá se čeho bát.

Co na to příroda?

Je vědecky dokázáno, že ideální odstín světla pro růst květin je fialová, namodralá i červená barva. Vlnová délka světla vydávaného LED žárovkou se shoduje s vlnovými délkami všech těchto odstínů, je tedy ideálním zdrojem světla. V dnešní době si navíc barevný odstín může vybrat zákazník sám. Na trhu najdeme teplé i studené odstíny a navíc také celou škálu barev.

Výhody!

Oproti klasické žárovce je LED žárovka méně náchylná na mechanické poškození. Co se výdrže týká je však asi nejdůležitější informací fakt, že kvalitní LED žárovka dokáže svítit až 6 let, 24 hodin denně. To je o 3 roky více, než je tomu u zářivky s dlouhou životností, nemluvě o klasické žárovce, která zdaleka nedosahuje ani těchto hodnot.

Tím se dostáváme k tématu úspory financí. Zde si uveďme příklad:

V domě svítí 10 klasických žárovek. Pořizovací cena jedné činí 14Kč, dohromady tedy 140Kč. Roční spotřeba jedné žárovky činí v průměru 912,5Kč a vynásobíme-li částku deseti, dostáváme se na 9125Kč ročně! Náklady na koupi stejného počtu úsporných zářivek je 1390Kč a s roční spotřebou 201Kč na konci roku zaplatíme 2010Kč. Za nákup 10 LED žárovek zaplatíme v průměru 1690Kč. S roční spotřebou 109,5Kč na žárovku tedy zaplatíme 1095Kč za energii.

To vše je podloženo faktem, že klasická žárovka spotřebuje 95% elektrické energie k výrobě tepla. Pouhých 5% je tedy využito ke svícení. V případě LED žárovky je tomu přesně naopak. Proto je také možné, aby bylo množství světla vydávané 15W LED žárovkou srovnatelné se 150W, klasickou žárovkou, nebo 35W úspornou zářivkou.

Shrnutí.

Za roční provoz deseti klasických žárovek zaplatíme 9265Kč, zatímco deset LED žárovek nás bude stát 2785Kč a to včetně jejich pořízení.