Pájení a páječky

Hlavním cílem pájení je vodivé propojení dvou ploch. K tomu potřebujete tzv. pájku (směs cínu a často také olova) ta někdy obsahuje také kalafunu nezbytnou pro kvalitní pájení, pokud ji neobsahuje, je možné koupit kalafunu zvlášť.

Pájení a páječky

Asi nejdůležitější věcí je páječka. Typ páječky závisí na nárocích uživatele a také požadavcích na jejich specifické vlastnosti.

Transformátorová páječka

Transformátorové páječky mají nejčastěji tvar pistole. Místo pájecího hrotu používá pájecí smyčku z drátu (při pájení může vznikat tzv. statika, která může poškodit citlivější součástky). Výhodou těchto pájek je rychlý ohřev na provozní teplotu. Smyčka je zahřívána pouze po dobu stisknutí spouště. Kvůli vyšší váze a rozměrům není transformátorová páječka vhodná pro práci s citlivými elektronickými součástkami.

Samostatné pájecí pero

Pájecí pero má na rozdíl od transformátorové páječky na svém konci hrot vybavený topným tělískem. Je tedy vhodné pro precizní pájení a to i citlivých součástek. Veškerou elektroniku má pájecí pero v těle. Další výhodou některých modelů je možnost ovládání teploty, kterou pero díky teplotnímu čidlu stále udržuje. Nevýhodou je absence regulace teploty u levnějších modelů. Dražší modely vybavené regulací teploty jsou cenově srovnatelné s pájecími stanicemi.

Pájecí stanice

Pájecí stanice vyniká všemi kladnými vlastnostmi pájecího pera. Elektronika je ale v ovládacím panelu páječky. I základní modely umožňují regulaci teploty a součástí bývá také stojánek na pájecí pero. Pájecí stanice jsou kvalitně vyrobeny a nabízí spolehlivé služby i nejnáročnějším uživatelům. V nabídce je široké spektrum modelů s různým výkonem. Vybrat si můžete také z mnoha pájecích hrotů. Nevýhodou je dlouhá doba zahřívání a oproti transformátorové páječce často vyšší pořizovací cena.

Specialitou je plynová páječka.Ta vyniká svou nezávislostí na eletrickém proudu. Pro zahřátí využívá plyn. Je malá, lehce přenosná a ideální pro pájení v nouzových podmínkách. Neumožňuje však přesnou regulaci teploty, a pájení je podstatně nákladnější.

V našem eshopu naleznete také široký sortiment produktů k pájení. Odsávačky cínu, plynové hořáky a mnohem více!