Vítejte ve světě USB

Doba jde kupředu a s ní i naše nároky na funkci věcí kolem nás. Pokrok se nevyhnul ani standardům USB konektorů. Pro nás, jako spotřebitele jsou asi nejdůležitějšími faktory rychlost přenosu a konektivita. Zde jsme pro vás proto připravili stručný přehled

Vítejte ve světě USB

Rychlost přenosu

Dnes je snad každý počítač alespoň částečně vybaven porty se standardem USB 3.0. Poznáme je podle jejich modré barvy. Připojit k nim můžeme periferie podporující standard USB 3.0 ale i vyšší, nebo nižší. Nedosáhneme ale vyšší přenosové rychlosti, než 5 Gbit/s což je maximální přenosová rychlost standardu USB 3.0. Na přenosové rychlosti jednotlivých standardů se podívejte v tabulce níže.

Typ konektoru

Tvary konektorů se v průběhu vývoje měnily v závislosti na nárocích moderní společnosti. Nejnovějším typem je USB 3.0 Typ C. Jeho zvláštností je možnost oboustranného připojení nebo oproti ostatním USB konektorům dokáže přenášet více signálů pomocí alternativních módů v kombinaci s adaptéry (HDMI, VGA, DisplayPort…). Asi největší výhodou ale je fakt, že díky výkonu až 100W v obou směrech (standartní USB disponuje maximálním výkonem 2,5W) je možné nabíjet i větší spotřebiče jako je notebook.

Všechny zmiňované usb konektory naleznete v našem eshopu. Ať se jedná o propojovací a prodlužovací USB kabely A/A

A/B

A/B micro

A/B mini

A/C micro

nebo C/HDMI