Kaptonová páska

  S kaptonem v podobě lepicí pásky nebo izolačních fólií se naprostá většina z nás už setkala. Kapton je obchodní název pro polyimid, syntetický polymer, který na trh asi před padesáti léty uvedla americká firma DuPont. Kapton je ceněn především pro své vynikající elektrické izolační i mechanické vlastnosti a teplotní odolnost. Kapton je odolný vůči rozpouštědlům, olejům, kyselinám a dalším chemikáliím, výborně odolává ultrafialovému záření i radioaktivnímu záření alfa, beta i gama. Snáší extrémně nízké teploty, trvale vydrží více než +180°C, krátkodobě po dobu pájení kolem +260°C a po několik sekund teploty blízké +300°C. Netaví se, nehoří, splňuje nejvyšší třídu samozhášecích vlastností. Není divu, že tento materiál našel masivní uplatnění už v lunárním programu Apollo a dodnes se používá jako izolace v kosmických sondách.
  S kaptonem se můžeme setkat nejčastěji v podobě tenké žluté částečně průhledné samolepicí pásky nebo silnější izolační fólie.
  Odděluje například vývody a spoje v sadách akumulátorů. Při extrémním odběru proudu se nejdřív rozpájí spoje a vyteče pájka, silikonové izolace vodičů se rozkládají a kouří, ale kapton stále drží a zabraňuje přímému zkratu.
  S kaptonovými izolačními vložkami se setkáme prakticky v každém mobilu a počítači, používá se k oddělení spojů a součástek od kovových krytů, chrání se jím kontaktní plošky na deskách během pájení vlnou nebo v blízkosti pájeného spoje.
  Dá se použít také k izolaci vrstev při vinutí pulzních transformátorů, někdy i k izolaci výkonových součástek od chladiče, i když nemá dobrou tepelnou vodivost.
  Kapton je zajímavý i z hlediska mechaniky. Díky výborným kluzným vlastnostem ochrání kabely před prodřením při doteku třeba s rotující hřídelí. Sendvič kapton – tenký hliníkový plech – kapton výborně rozvádí teplo zejména v místech, kde by dotekem s horkou částí hrozilo poškození plastu.
  Vzhledem k tomu, že na kapton podobně jako na silikon nechytne téměř žádné lepidlo ani barva, může se použít i k ochraně a maskování při lepení, naopak lepidlo na kaptonové pásce při odtržení zůstává na pásce a neznečišťuje podklad. Kaptonová vrstva tvoří kluzný povrch, který se neprodírá, mimo jiné se používá i na vyhřívané podložky 3D tiskáren protože na něm výrobek drží dostatečně na to aby se pod hlavou nepohnul ale současně se dá po dokončení snadno odloupnout.

  Vše Novinky Akce Doprodej